Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/ECBZP/domains/ec-bzp.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Program Operacyjny Inteligentny Rozwój (PO IR) jest instrumentem wspierającym innowacyjność, działania badawczo – rozwojowe oraz współpracę nauki i sektora biznesu. Wsparcie projektów w ramach POIR w zdecydowanej większości stanowi pomoc publiczną.

W zależności od zakresu projektu i statusu Wnioskodawcy mamy do czynienia z pomocą na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną, czy też pomocą dla MŚP na wspieranie innowacyjności. Przygotowując wniosek o dofinansowanie należy mieć świadomość, że nie wszystkie działania mogą otrzymać wsparcie ze środków POIR. Istnieje szereg wykluczeń z możliwości udzielania jakiegokolwiek przeznaczenia wsparcia lub też wskazano wykluczenia jedynie niektórych przeznaczeń pomocy publicznej.

Wykluczenia mogą być zarówno podmiotowe, jak i przedmiotowe. Wśród wykluczeń podmiotowych możemy wymienić np. figurowanie w Rejestrze podmiotów wykluczonych z możliwości otrzymania środków przeznaczonych na realizację programów finansowanych z udziałem środków europejskich. Przywołany wyżej rejestr jest prowadzony przez Ministerstwo Finansów i zawiera wykaz podmiotów, które niewłaściwie wykorzystały przyznane dofinansowanie.  Zgłoszenia do ww. rejestru dokonuje właściwa instytucja tj. instytucję zarządzającą, instytucję pośredniczącą, instytucję wdrażającą lub instytucję, która podpisała umowę z beneficjentem.

W przypadku wykluczeń przedmiotowych należy pamiętać, iż niektóre branże nie mogą zostać objęte wsparciem w danym programie. Należą do nich:

  • sektor rybołówstwa i akwakultury
  • sektor hutnictwa żelaza i stali
  • sektor włókien syntetycznych
  • sektor węglowy
  • sektor budownictwa okrętowego
  • sektor transportu
  • pomoc „eksportowa”
  • pomoc, która uprzywilejowuje produkty krajowe w stosunku do towarów sprowadzanych z zagranicy
  • produkcja, przetwarzanie oraz wprowadzanie do obrotu produktów rolnych
  • sektor wytwarzania energii, jej dystrybucji i infrastruktury

Zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z dokumentem źródłowym, który prezentuje wykaz rodzajów  działalności według numerów PKD. Dokument dostępny jest TUTAJ

Reasumując, proces aplikowania o środki wymaga szczegółowej analizy zgodności podmiotowej i przedmiotowej z regułami danego programu operacyjnego i konkursu.  Obok inteligentnych specjalizacji, limitów kwotowych, statusu Wnioskodawcy należy także dokonać analizy przedsięwzięcia  pod kątem wykluczeń sektorowych.

 

Źródło: http://www.poir.gov.pl