Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/ECBZP/domains/ec-bzp.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Komplementarność stanowi jedną z kluczowych zasad realizacji polityk wspólnotowych i ma przyczynić się do osiągnięcia założonych celów strategicznych.  Jest to zagadnienie złożone, ale niezmiernie ważne i często od spełnienia warunków komplementarności zależy efektywność udzielanego wsparcia.

Komplementarnością określamy synergię i wzajemne uzupełnianie się podejmowanych działań poprzez skierowanie strumienia wsparcia na ich realizację dla efektywniejszego rozwiązania problemu bądź osiągnięcia założonego celu na poziomie np. regionu, kraju, świata.

Kluczowym w tym kontekście wydaje się określenie wspólnego dla uzupełniających się projektów celu. Przeprowadzenie analizy problemów i celów jest także szczególne ważne dla zachowania wewnętrznej logiki przedsięwzięć.  Dążenie do maksymalizacji skuteczności podejmowanych działań  w danym projekcie nie może odbywać się w oderwaniu od otoczenia projektu, tj. innych przedsięwzięć realizowanych przez dany podmiot lub instytucje stanowiące konkurencję, uwarunkowania prawne i instytucjonalne oraz potrzeby odbiorców produktów i usług. Konieczność celowościowego i holistycznego podejścia stanowi wyzwanie zarówno dla inwestycji twardych, jak również projektów miękkich.

Zapewnienie komplementarności ma na celu uzupełnianie się projektów i zapobieganiu ich powielaniu. Efektem stosowania takiej praktyki jest wzmocnienie siły oddziaływania poszczególnych aktywności, ale także takie działanie sprzyja realizacji wydatków w sposób oszczędny i racjonalny.

Komplementarność można podzielić na kilka rodzajów (przyjmując różne kryteria), co wskazuje na  rozległość zakresów, w jakich mogą istnieć projekty komplementarne. Z punktu widzenia podmiotów aplikujących o finansowanie zewnętrzne, szczególnie ważne jest odniesienie się w swoich projektach do komplementarności geograficznej, funkcyjnej i sektorowej.

Przygotowując wnioski aplikacyjne, warto dokonać analizy przedsięwzięć skierowanych na osiągnięcie wspólnego celu, które są realizowane na tym samym obszarze (województwa, regionu, kraju). Kluczowe znaczenie ma dobór projektów, które mają za cel rozwiązanie tego samego problemu w danym obszarze tematycznym i oddziaływają na ten sam sektor/branżę. Przeprowadzenie takiej analizy umożliwia porównanie swojego pomysłu na tle działań podmiotów konkurencyjnych, przyczyni się do określenia mocnych i słabych stron projektu oraz pozwoli na umiejscowienie planowanego przedsięwzięcia w szerszym kontekście. Warto pamiętać, że skala indywidualnego projektu może być niewielka, ale jeśli tylko zapewni się jego komplementarność z innymi projektami, to za pomocą tych samych środków można osiągnąć znacznie większe korzyści.

Takie działanie nie tylko pozwoli na wzmocnienie projektu na etapie oceny wniosku, ale przede wszystkim ułatwi późniejszą komercjalizację wypracowanych wyników i osiągniecie założonych efektów ekonomicznych.