Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/ECBZP/domains/ec-bzp.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Po zrealizowaniu prac badawczych przewidzianych w agendzie badawczej, przechodzimy do okresu trwałości projektu. W przypadku otrzymania bezzwrotnego dofinansowania do zachowania trwałości zobowiązani są wszyscy beneficjenci.

Dla Beneficjentów, okres trwałości wiąże się z obowiązkami.

Początkiem okresu trwałości jest dzień wpływu  płatności końcowej na rachunek bankowy beneficjenta wskazany do refundacji. Okres trwałości projektu trwa:

  • 3 lata dla beneficjentów z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw,
  • 5 lat dla pozostałych beneficjentów.

Będąc w okresie trwałości, beneficjent zobowiązany jest do utrzymania inwestycji w niezmienionej formie. Infrastruktura nie może być modyfikowana czy zbywana. Dopuszcza się jedynie wymianę elementów technologicznie starych lub zużytych oraz niezbędną modernizację. Dodatkowo infrastruktura musi być wykorzystywana w sposób zgodny z założeniami wniosku i do celów tam zdefiniowanych.

Należy pamiętać, że wszelkie zmiany wymagają uzyskania zgody Instytucji Pośredniczącej.

Z okresem trwałości, związane są także uprawnienia kontrolne instytucji. Kontrole te mogą dotyczyć sposobu wykorzystywania infrastruktury w okresie trwałości, osiągania wskaźników rezultatów, jak również sposobu ponoszenia wydatków czy archiwizacji dokumentacji.

Każdorazowo warunki i zakres trwałości określony jest w umowie o dofinansowanie.

W przypadku projektów w ramach konkursu Szybkiej Ścieżki trwałość projektu obejmuje także złożenie dokumentów do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju:

  • Oświadczenie o trwałości – składane raz do roku do 20tego lutego,
  • Coroczne sprawozdanie składane do Głównego Urzędu Statystycznego – PNT-01 składane w formie kopii raz do roku do 31 marca.

Na etapie aplikowania, beneficjenci mają możliwość uzyskania premii z tytułu rozpowszechniania wyników badań przemysłowych i prac rozwojowych, które również w okresie 3 lata od zakończenia realizacji projektu podlegają weryfikacji.

Uznaje się za spełnienie zasadności skorzystania z  premii jeśli spełnione zostaną poniższe warunki (w zależności od deklaracji złożonej we wniosku o dofinansowanie):

  • wyniki uzyskane przez beneficjenta zostaną zaprezentowane na co najmniej 3 konferencjach naukowych i technicznych, w tym co najmniej jednej o randze ogólnokrajowej

lub

  • opublikowane w co najmniej dwóch czasopismach naukowych lub technicznych z listy czasopism opracowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (w części A wykazu czasopism)

lub

  • umieszczone w bazach danych zapewniających swobodny dostęp do uzyskanych wyników projektu (surowych danych badawczych) lub w całości rozpowszechnione za pośrednictwem oprogramowania bezpłatnego lub oprogramowania z licencją otwartego dostępu.

Zachowanie trwałości i dopełnienie obowiązków wynikających z umowy stanowi podstawę do uznania umowy za wykonaną. W przypadku naruszenia warunków trwałości, beneficjent może zostać poproszony o zwrot dofinansowania. Zwrot może dotyczyć części dofinansowania w przypadku mniejszych naruszeń, w przypadku istotnych naruszeń zwrot może objąć całość dofinansowania.

Zwrot całego dofinansowania może nastąpić w przypadku nie wdrożenia wyników projektu z winy beneficjenta. Zwrot częściowy dofinansowania może nastąpić w przypadku częściowego niezrealizowania wskaźników, jak również zbycia środków trwałych w okresie trwałości.

Podsumowując, o sukcesie projektu świadczy zarówno zrealizowana agenda badawcza, jak również wdrożenie do działalności rezultatów i osiąganie korzyści.

Źródła:

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

 

Autor: Joanna Kłapyta

Zajrzyj do nas tutaj: