Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /usr/home/ECBZP/domains/ec-bzp.pl/public_html/wp-includes/post-template.php on line 284

Matryca logiczna jest jednym z narzędzi wykorzystywanych podczas ubiegania się o środki unijne. W 1992 roku została formalnie przyjęta przez Komisję Europejską jako narzędzie ułatwiające projektowanie. Matryca logiczna służy nie tylko do przedstawienia głównych założeń projektu, ale również sama w sobie jest narzędziem podnoszenia jego jakości. Wiąże się to z faktem, iż może posłużyć do monitoringu projektu na każdym etapie realizacji projektu. Jest to szczególnie cenne w przypadku projektów dofinansowanych ze środków UE, w których Beneficjenci muszą spełnić szereg wymagań związanych z osiągnieciem założonych celów w określonym czasie.

Wprawdzie narzędzie to nie jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku projektów badawczo – rozwojowych obarczonych dużą niepewnością badawczą, jednakże może być wykorzystywane do pomiaru i oceny projektu.  Matryca wyznacza bowiem logikę projektu, wytycza myślenie w zakresie tego, co stanowi przedmiot działań a także określa i analizuje ryzyka projektowe. Tym bardziej, że w przypadku projektów rozwojowych, ewaluacja projektów jest traktowana jako zabezpieczenie jakości projektów, uprawdopodobnienie komercjalizacji opracowanego rozwiązania i skuteczny mechanizm budowania odpowiedzialności konsorcjantów.

Poniżej prezentujemy kluczowe elementy matrycy logicznej.

Podstawowe elementy matrycy logicznej

Dysponowanie matrycą logiczną zawierającą powyższe elementy  ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej dalszych prac nad projektem i rozpoczęciu procesu aplikowania o środki ze źródeł zewnętrznych.

Matryca logiczna powinna charakteryzować się:

  1. logiką pionową, która wyjaśnia związek przyczynowo – skutkowy między działaniami, produktami, celami oraz określa założenia i ryzyka projektu;
  2. logiką poziomą, która odnosi się do pomiaru efektów projektu i zasobów poprzez wskaźniki i źródła weryfikacji

Przykładowy matryca logiczna

Opracowanie matrycy logicznej już w fazie inicjowania projektu zwiększa jego jakość oraz jest jednym z elementów systemu monitoringu postępu rzeczowo – finansowego.  Tak przemyślana strategia pozwoli nie tylko na skuteczne pozyskanie dofinasowania, ale także zwiększy szanse na prawidłową realizację projektu przy zachowanych limitach finansowych i odpowiednim horyzoncie czasowym.

 

Źródła:

– Logika interwencji, PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI DLA PRZYGOTOWANIA MATRYCY LOGICZNEJ PROGRAMU SEKTOROWEGO – opracowanie NCBiR, 2016r.

-K. Piasecka, Możliwości i zasady aplikowania o fundusze europejskie w kontekście wspierania rozwoju regionalnego w Polsce, Wydział Zarzadzania i Administracji UJK w Kielcach, Kielce 2010, s. 125.